čtvrtek 16. července 2015

Zvláštnosti chovu nosorožců

Nosorožci pocházejí z Jižní Afriky. Párek získali jako mladá zvířata, samci byli dva a samici tři roky. Očekávají, že první mládě by mohli získat po 15 letech. Není mi moc jasné proč, ale tak prý praví zkušenost. Pokud se narodí samečk, po dvou letech ho matka odstaví – a pak zřejmě prodají starého samce a mladého si nechají na chov, protože ten bude schopen mít mladé už v 7 letech, a klidně s vlastní matkou.
Jsou to docela podivná fakta – že by byl takový rozdíl, zda se zvířata znají od narození, nebo byla převezena odjinud? Vzhledem k problémům, jaké má zoo Dvůr Králové a keňská rezervace Ol Pejeta s rozmnožováním severních bílých nosorožců, by na to mmožná mohlo něco být.
Samec je prý nebezpečný mláďatům samčího pohlaví už od narození, proto je matka musí chránit. Prvních 14 dní je s mládětem sama a pak se vždy staví tak, aby byla mezi mládětem a samcem.
Je to zajímavé, netušil jsem, že jsou samci bílých nosorožců tak agresivní. Přesto – jsou schopni žít v malých stádech, na rozdíl od černých nosorožců, kde je maximálně matka s mláďaty, jak jsme viděli v Etoshe.
Zajímalo by mě, zda se tyto teorie potvrdí a  na Waterbergu se skutečně dočkají mláďat.
Průvodce ještě vyprávěl, že u bílých nosorožců vždy chodí mládě před matkou a u černých za matkou. Prý je to jako u lidí – bílé matky vozí děti před sebou v kočárku, černé matky je nosí v šátku na zádech.

Žádné komentáře:

Okomentovat